ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ vs Α.Ο.ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΟΥ

vs

Ανακεφαλαίωση

Πύρρειος νίκη για το Σχηματάρι που νίκησε με 2-1 το σκληροτράχηλο Μαυρομμάτι στο Α. Δεπάστας με το γκολ της λύτρωσης να έρχεται στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από την μια το Σχηματάρι με την νίκη αυτή παρέμεινε στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος παίζοντας το γνωστό ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας που επιβάλλει ο κόουτς Τ.Πλατής και εντυπωσιάζει. Όμως σήμερα παρόλο που ειδικά στο Α’ ημίχρονο ήταν κυρίαρχη στο αγωνιστικό χώρο, οι παίχτες του ήταν φλύαροι στην τελική προσπάθεια. Στο Β΄ημίχρονο είχε τα γκολ αλλά τα χρειάστηκε. Έδειξε κάποιες αδυναμίες στην άμυνα τις οποίες εκμεταλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι αλλά όχι στο έπακρο. Τέλος καλό ολα καλά για την Αναγέννηση που πήρε την νίκη στο 87΄.

Από την άλλη το Μαυρομμάτι αρνείται να χάσει μέσα στο γήπεδο δείχνοντας πραγματικά ψυχικά αποθέματα αν σκεφτεί κανείς οτι σε 4 μήνες έχει χάσει 3 βασικούς παίχτες με ρήξη χιαστών, σήμερα ο βασικός γκολκίπερ Βασιλείου αποχώρησε τραυματίας με χτύπημα στο γόνατο (ελπίζουμε να αποφύγει τα χειρότερα) και έχει και την απουσία του φαντάρου Στοιχειού. Μια ομάδα που ξεκινά 4-5 15χρονους σε κάθε ματς και δείχνει οτι το μέλλον της ανήκει σε συνδυασμό με τις επιστροφές των τραυματιών.

Στο ματς τώρα ο ΑΟΜ γνωρίζοντας οτι αντιμετωπίζει μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωτθλήματος έδωσε χώρο στην Αναγέννηση και την περίμενε στο μισό γήπεδο. Η Αναγέννηση έφτανε στην περιοχή δημιουργούσε ευκαιριίς αλλά ήταν άστοχη και ο ΑΟΜ έπαιζε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων έχοντας 2 καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο. Ωστόσο το 0-0 έμεινε στο α΄μερος.

Φάσεις α΄μέρους:
8′ πρώτη καλή στιγμή με το σούτ του Γκαράνη να περνά ελάχιστα άουτ.
15΄ από κοντα ο Βυλλιώτης προσπαθεί να πλασάρει αλλά σωτήρια Στοιχειός Δ. τον κοντράρει.
18′ Σοβαρός τραυματισμός του Βασιλείου στο γόνατο σε έξοδο και μπλοκάρισμα της μπάλας προ του Βυλλιωτη, 6΄ διακοπή.
Στο 28΄ φάουλ του Γκαράνη δύσκολα σε κόρνερ ο Μπαλάσκας.
31′ από κόρνερ κεφαλιά του Μπινιάκου η μπάλα γλύφει το οριζόντιο δοκάρι.
33′ ο Λάμπρου Β. διεισδύει από αριστερά πασάρει για τον Τσότα που είναι μόνος του, κόβουν οι αμυντικοί και στη συνέχεια σε σουτ του Δρίτσουλα Ι. οι αμυντικοί με κόντρα αποσοβούν σίγουρο γκολ.
38′ σουτ του Μπινιάκου η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
42΄ο Δριτσουλας Ι. από αριστερά ντριμπλάρει τέσσερις παίχτες του Σχηματαρίου μπαίνει από πολύ πλάγια στην περιοχή σουτάρει δυνατά και η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία του Κουτρούμπα.

Στο β΄ μέρος είχαμε το ίδιο μοτίβο παιχνιδιού μέχρι το 1-0. Μετά το γκολ το ματς απέκτησε ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Ο ΑΟΜ ανέβηκε δημιούργησε κινδύνους ισοφάρισε αλλά δέχτηκε ένα υπέροχο γκολ που έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους. Παράπονα δικαιολογημένα οι φιλοξενούμενοι για καθαρή φάση πέναλτυ στο 70′.

Φάσεις και γκολ β’ μέρους:
50′ σουτ του Ταυταρίδη βάζει την κόντρα ο Ψαλλίδας με την μπάλα να περνά επικίνδυνα κόρνερ.
53′ δύσκολη απόκρουση από τον Μπαλάσκα στο σουτ του Βυλλιώτη από τα δυο μέτρα.
59′ σε κόρνερ ο Κόκκαλης πασάρει στον Γκαράνη που με συρτό αριστερό σουτ και αφού η μπάλα περνά από πολλά σώματα καταλήγει στην απέναντι γωνία του Μπαλάσκα για το 1-0 για την Αναγέννηση.
70′ μετά από σέντρα του Λάμπρου Β. στην περιοχή η μπάλα περνά στο 2ο δοκάρι όπου ο Δρίτσουλας τρέχοντας προς την μπάλα που κατέληγε πλαγιο αουτ, ανατρέπεται πεντακάθαρα από τον αμυντικό του Σχηματαρίου αφού του κράτησε παρατεταμένα το χέρι εμποδίζοντάς τον να φτάσει στην μπάλα. Ο διαιτητής Χρήστου θεώρησε άγγιγμα το κράτημα και δεν έδωσε την εσχάτη των ποινών.
73′ κλέψιμο του Δρίτσουλα στον Ταυταρίδη δυνατό μακρινό σουτ ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
78′ σε κούρσα του Λάμπρου Β. από δεξιά και πάσα στον Τσότα αυτός αποφεύγει τον Ανυφαντή που γλυστράει μπαίνει από πλάγια δεξιά και «σκοτώνει» τον Κουτρούμπα στην γωνία του για το 1-1!!
83′ σέντρα του Γκαράνη μόνος ο Βυλλιώτης παίρνει την κεφαλιά που πέρασε εκατοστά από το κάθετο δοκάρι.
88′ βαθιά μπαλιά στο όριο της περιοχής κεφαλιά απόκρουση του Στοιχειού Δ. η μπάλα στρώνεται στο ημικύκλιο στον Δάσκο που με σουτ στο σκάσιμο της μπάλας την στελνει στο αριστερό «Γ» του Μπαλάσκα λυτρώνοντας τους γηπεδουχους 2-1!
Στο 91′ ο Λάμπρου παίρνει την κόντρα από τον Ανυφαντή και την στιγμή που πάει να βγεί τετ-α-τετ με τον Κουτρούμπα ο Ανυφαντής τον αγκαλιάζει παραχωρώντας φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής και αντικρίζει την 2η κίτρινη και κόκκινη κάρτα. Το φάουλ εκτέλεσε ο Λάμπρου Β και ο Κουτρούμπας μπλόκαρε για να παραμείνει το 2-1.

Από τους γηπεδούχους καλύτεροι οι Γκαράνης, Μπινιάκος,Ταυταρίδης. Από τους φιλοξενούμενους καλύτεροι οι Λάμπρου Β., Στοιχειός Δ., Καλαντζής, Ψαλλίδας.

Ελέγχεται για την φάση του πέναλτυ ο Χρήστου.

Α.Ο.Μαυρομματίου:(Ντ.Χάνιος)
Βασιλείου (Μπαλάσκας 23′), Καλαντζής, Λάμπρου Π., Στοιχειός Δ., Δρίτσουλας Μ., Πανούσης, Ψαλλίδας, Δήμου (Παπαχαράλαμπος 46′), Τσότα, Δρίτσουλας Ι., Λάμπρου Β.