Γ.Α.Ο.ΑΡΜΑΤΗΛΑΤΗΣ vs Α.Ο.ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΟΥ

vs

Ανακεφαλαίωση

Πολύ δυνατό παιγνίδι έγινε στο Άρμα, όπου οι γηπεδούχοι παραχώρησαν το βαθμό της ισοπαλίας στο Μαυρομμάτι με σκορ 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν «χρυσό» πόντο και οι γηπεδούχοι αν και δεν πήραν το τρίποντο, βρίσκονται βαθμολογικά στην πρώτη 5άδα. Γενικά το παιγνίδι ήταν άτεχνο και νευρικό, αλλά είχε πάθος, δύναμη και πολύ μεγάλη ένταση. Η εικόνα του ματς σε γενικές γραμμές ήταν μοιρασμένη, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο α΄ημίχρονο και οι γηπεδούχοι στο β΄μέρος .

Το πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων, εκμεταλλεύτηκε το Μαυρομμάτι, και σε τρεις περιπτώσεις με τους Στοιχειό Σ. στο 14′ , Δρίτσουλα στο 21′  και Τσότα στο 26′ θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, αφού οι φάσεις αυτές ήταν κλασικές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του ματς, ευτύχησαν στο 32′ να προηγηθούν με σουτ του Τριανταφύλλου μετά από κόρνερ του Αλεξάκη. Ένα λανθασμένο διώξιμο όμως στην άμυνα των φιλοξενουμένων από τον Κατσέλη, έστειλε την μπάλα στον Στοιχειό Σ. που από κοντά έκανε το 1-1 στην εκπνοή του α΄ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με τους γηπεδούχους που χωρίς να έχουν ιδιαίτερα καλή απόδοση, πίεσαν έντονα την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι »φωνάζουν»  για μια φάση στο 68′ όπου η μπάλα προσέκρουσε κατά τη γνώμη τους καθαρά στο χέρι του Στοιχείου Δ. μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Γεωργαντάς το θεώρησε ακούσιο, μη δίνοντας στους γηπεδούχους την »εσχάτη των ποινών». Κλασικές ευκαιρίες για ένα μισάωρο δεν είχαμε, αλλά στα τελευταίο τέταρτο με τρεις εκπληκτικές αποκρούσεις, ο γκολκίπερ  Βασιλείου κράτησε όρθιο το Μαυρομμάτι. Στο 76′ σε ανάποδο ψαλίδι του Λίγκου, στο 81′ σε σουτ εξ’επαφής του Καναρή και στο 88′ σε κεφαλιά του Τσουμάνη ο νεαρός γκολκήπερ απογειώθηκε και »κατέβασε τα ρολά».

Έτσι τελείωσε ένα παιγνίδι που το τελικό σκορ μάλλον θεωρείται δίκαιο.

Από τους γηπεδούχους καλύτεροι παίκτες ήταν οι Τσουμάνης, Αλεξάκης και Τριανταφύλλου και από τους φιλοξενούμενους οι Στοιχειός Σ, Βασιλείου, Δρίστουλας Μ. και Λάμπρου Β.

Πηγή: Stereasports